Undgå bøder fra Datatilsynet

Forside 5 Insights 5 Undgå bøder fra Datatilsynet

Undgå bøder fra Datatilsynet

Ri vil gerne dele Datatilsynets fokusområder for 2024.

Datatilsynet vil intensivere deres tilsynsaktiviteter på nedenstående områder, som berører Ri’s kunder. Fokusområderne er:

Brug af Kunstig Intelligens (AI) og Automatisering:

  • Fokus på anvendelse af kunstig intelligens, herunder generativ AI og automatiseringsløsninger, som Robotic Process Automation (RPA).

Overvågning af ansatte:

  • Undersøgelse af omfanget og karakteren af overvågning af ansatte.

Den registreredes ret til indsigt:

  • Tilsyn med håndtering af anmodninger om indsigt fra de registrerede.

Boligforeninger:

  • Fokus på håndtering og overholdelse af de registreredes rettigheder hos boligadministrationsselskaber og boligselskabers egen administration.
  • Tilsyn med boligforeningers brug af tv-overvågning.

Privatskoler:

  • Tilsyn med privatskolers persondatabehandling med særlig fokus på hjemmel samt indsigts- og sletteanmodninger.

Online og fysisk indkøb:

  • Fokus på at sikre, at behandling af personoplysninger i forbindelse med online og fysisk indkøb overholder databeskyttelsesreglerne.

Rettighedsstyring og forebyggelse af misbrug af adgang til personoplysninger:

  • Tilsyn med at etablere et passende sikkerhedsniveau med ekstra fokus på adgangsrettigheder.

Behandling af personoplysninger i fælleseuropæiske informationssystemer:

  • Tilsyn med danske myndigheders behandling af personoplysninger i fælleseuropæiske informationssystemer.

Læs nærmere om de enkelte emner på: https://www.datatilsynet.dk/afgoerelser/generelt-om-tilsyn/saerlige-fokusomraader-for-datatilsynets-tilsynsaktiviteter-i-2024

Mere information

Vi opfordrer vores kunder til at være opmærksomme på disse områder og sikre, at jeres processer og systemer er i overensstemmelse med de gældende databeskyttelsesregler.

Ri er altid klar til at bistå dig med eventuelle spørgsmål eller behov for at opnå compliance eller andre revisionsydelser.

Din kontaktperson

Lene Hoffmann Sørensen

Lene Hoffmann Sørensen

it-revisor

Svenn Bekmose

Svenn Oluf Bekmose

revisor, HD(R), CISA

Indsigt og nyheder

Ingen resultater fundet

Siden du anmodede om kunne ikke findes. Prøv at præciser din søgning, eller brug navigationen ovenfor til at lokalisere indlægget.

Your content goes here. 

Your content goes here. 

Your content goes here.